Case studyPlatforma e-learningowaSystem HRportal diety NFZ

Portal Diety NFZ – edukacja i profilaktyka

Lato w pełni, więc Polacy coraz częściej zastanawiają się nad swoim wyglądem. Szybkie życie przekłada się na brak czasu związany z przygotowaniem posiłków. Jemy nieregularnie, mało się ruszamy –  na efekty nie trzeba długo czekać, ponieważ problem otyłości dotyka coraz więcej osób.

Z pomocą przychodzi Zespół Akademii NFZ oraz Smart Education, który stworzył Portal Diety NFZ. To narzędzie, które zasugeruje, jaki posiłek wybrać, aby utrzymać wagę w normie i nie odczuwać głodu.

Wszystko to zaprojektowane w bardzo przystępnej formie, pozwalającej na dużą różnorodność. Po podaniu wzrostu, wagi i częstotliwości ruchowej, otrzymujemy nasz wynik BMI (wskaźnik masy ciała – ang. Body Mass Index).

To dopiero początek.

Metodologia DASH na platformie online

Możemy liczyć na zasugerowanie diety według metodologii DASH (czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension – to nowatorski sposób odżywiania stworzony przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego). Program ma na celu przede wszystkim obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Wielu osobom słowo ,”dieta” kojarzy się z wyrzeczeniami i wiecznym odczuciem głodu. Czy wobec tego Polacy są zainteresowani Portalem? Liczby mówią same za siebie.

Pierwsze miesiące od uruchomienia portalu zgromadziły ponad 155 000 użytkowników. Wzbudziły także duże zainteresowanie w większości mediów ogólnopolskich, regionalnych oraz branżowych. Jest to potwierdzenie, że działania profilaktyczne i edukacyjne z wykorzystaniem nowych technologii są potrzebne.

+155 000 użytkowników

+140 przepisów
+50 artykułów i nagrań w mediach

Po wyliczeniu wyniku BMI, Użytkownicy otrzymują dietę na kolejne dni składającą się z 5 posiłków dziennie. Przepisy zostały przygotowane przez dietetyków, którzy na co dzień współpracują z pacjentami. Nie ma mowy o pustym żołądku, bo paradoksalnie – ,,żeby schudnąć, trzeba jeść”. Dzięki podanej liście zakupów, którą możemy wydrukować, przygotowanie posiłków nie jest problematyczne.

Jak smakują potrawy? Możemy zapewnić, że jest pysznie i różnorodnie. Zachęcamy do śledzenia rezultatów i opinii w mediach społecznościowych ze znacznikiem #DietyNFZ

Kluczowe funkcjonalności portalu Diety NFZ

Są następujące:

 1. Możliwość wymiany dań na dostępne z bazy (ponad 140 przepisów).
 2. Wydruk przepisów na dany tydzień (PDF).
 3. Przygotowanie i wydruk listy zakupowej (możliwość odznaczenia produktów, które już mamy  w domu).
 4. Aktualizacja swoich pomiarów w profilu użytkownika i obserwacja zmiany BMI.
 5. Oferowanie diety DASH na podstawie wyliczonego wskaźnika.
 6. Dodatkowe diety: wegetariańska, bez laktozy, „z domowego ogródka” i inne.

Cały portal jest dostępny na komputerach oraz urządzeniach mobilnych.

Recenzje portalu Diety NFZ w mediach

Pytanie na Śniadanie

Zapraszamy do obejrzenia recenzji portalu Diety NFZ autorstwa Akademii NFZ i wykonawstwa Smart Education w Pytaniu na Śniadanie:

ytanie na śniadanie - diety NFZ - platforma

Redakcja Pytanie na Śniadanie:

Problem otyłości dotyka coraz większy procent populacji. Z zabiegania i braku czasu zamiast sięgać po zdrowe rozwiązania jemy nie dość, że nieregularnie –  to dodatkowo wybieramy produkty, które niszczą prawidłowe działanie naszych organizmów. Wiele osób uważa, że ,,dieta” musi być męczarnią i wymaga ogromnego wkładu czasu. NFZ postanowił pomóc Polakom zmienić nastawienie do prawidłowego odżywiania i stworzył serwis z darmowymi dietami… NFZ ruszyło z serwisem z darmowymi dietami rozpisanymi na 14 dni. W serwisie NFZ dostępne będą trzy opcje diety DASH z dziennym zapotrzebowaniem kalorii równym odpowiednio 1200, 1500 i 1800 kcal.

Czas oglądania: 6 minut, przejdź do wideo.

Radio Zet – tutorial

Dziękujemy Radio Zet za przygotowanie wspaniałego tutorialu dla wszystkich użytkowników Diet NFZ. Specjalne podziękowania dla Pani redaktor Natalii Kovacs:

(…)Otyłość to epidemia XXI wieku. Zgodnie ze standardami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) nadwaga występuje, gdy indeks masy ciała BMI jest równy lub większy od 25, a o otyłości mówimy, gdy wynosi 30 i więcej. Z problemem zmaga się ponad połowa dorosłych i co ósme dziecko w Polsce. W walce o prawidłową masę ciała Polaków postanowił wesprzeć Narodowy Fundusz Zdrowia (…)

Czas oglądania: 4 minuty, przejdź do wideo

Autor: Natalia Kovacs, Zdrowie Radio Zet

 

Teleexpress

Dziękujemy za materiał zrealizowany przez Teleexpress:

Od redakcji:

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił portal z darmowymi dietami. Po zalogowaniu można dostać dwutygodniowy jadłospis – z przepisami i listą zakupów. To kolejne narzędzie, które ma wspomóc walkę z otyłością, z którą

w Polsce zmaga się ponad połowa dorosłych i co ósme dziecko.

Czas oglądania: 2 minuty, przejdź do wideo

Recenzje na innych portalach

Zapraszamy do poznania recenzji dostępnych w różnych mediach:

 1. Artykuł w Rzeczpospolita „Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił serwis internetowy, który oferuje darmowe diety.” – dostępny tutaj 
 2. Artykuł Wprost „NFZ uruchomił portal z darmowymi dietami. Jak z niego korzystać?” – dostępny tutaj
 3. Artykuł Wirtualna Polska „Dieta na NFZ. Fundusz uruchamia portal z przepisami i listami zakupów” – dostępny tutaj
 4. Artykuł Polsat News „Darmowa dieta od NFZ. Portal z jadłospisem i przepisami” – dostępny tutaj
 5. Artykuł RMF Maxx „NFZ rozpisze Ci dietę! Ruszyła strona z darmowymi jadłospisami” – dostępny tutaj

 

Wywiad Mariusza Andreasika z Katarzyną Wiktorzak, Naczelnik NFZ:

Katarzyna Wiktorzak, Kierownik Projektu - Narodowy Fundusz Zdrowia

Katarzyna Wiktorzak, Kierownik Projektu – Narodowy Fundusz Zdrowia

M. Andreasik: Dlaczego NFZ zdecydował się na uruchomienie portalu Diety NFZ?

K. Wiktorzak: Od ponad 10 lat prowadzimy portal informacyjno-edukacyjny Akademia NFZ, na którym udostępniamy wartościowe szkolenia e-learningowe, filmy edukacyjne, artykuły, aplikacje mobilne dla pacjentów o różnej tematyce. Profilaktyka i edukacja są wpisane w misję NFZ, a temat diet był nam zawsze bliski. Postanowiliśmy wykorzystać nowe technologie, aby dotrzeć do większej grupy odbiorców. Cieszymy się, że pierwsza wersja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem użytkowników oraz pozytywną recenzją w mediach.

M. Andreasik: Jak nowe technologie wspierają w profilaktyce?

K. Wiktorzak: Staraliśmy się, aby portal był łatwy w obsłudze i dostępny na komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Wspólnie z zespołem Smart Education, który zaprojektował portal, wprowadziliśmy kluczowe funkcjonalności. Sprawiają one, że gotowanie, robienie zakupów z portalem NFZ Diety jest przyjemne. Diety można przeglądać online w dowolnym momencie, dania wymieniać, przepisy i listy zakupów drukować. Wszystko po to, by technologia była wsparciem, a nie utrudnieniem.

M. Andreasik: Jaką dietę i przepisy oferuje portal Diety NFZ?

K. Wiktorzak: Diety przygotowaliśmy z wykształconymi i doświadczonymi dietetykami, którzy na co dzień pracują z pacjentami. Wybrali dla nas najsmaczniejsze przepisy oraz dokładnie opisali kaloryczność oraz składniki. Diety zostały opracowane z metodyką DASH – to nowatorski sposób odżywiania stworzony przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Program ma na celu przede wszystkim obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Wierzymy, że każdy znajdzie tam dla siebie smaczne przepisy. Zachęcamy do robienia zdjęć i dzielenia się nimi w mediach społecznościowych ze znacznikiem #DietyNFZ.

Sprawdź jak może wyglądać platforma e-learningowa dla Twojego biznesu, organizacji. Zapraszamy do rozmowy!