E-learningPoradyPokolenie Z – wykorzystaj e-learning do szkolenia młodych pracowników

Być może pracują już w Twojej organizacji. Wymagający, wszechwiedzący i roszczeniowi – to stereotypy często powtarzane o przedstawicielach pokolenia Z. Chociaż sami przyznają, że jest w tym ziarnko prawdy, absolutnie jednak nie można odmówić im bycia prawdziwym powiewem świeżości na rynku pracy i ciekawym wyzwaniem dla przełożonych. Nowoczesny rozwój pracowników to coś, o co musisz zadbać, by przedstawiciele pokolenia Z czuli się dobrze w Twojej organizacji i z chęcią dzielili się swoim potencjałem – a jest on ogromny! Jak wykorzystać do tego e-learning?

 

 

„Poglądy młodego pokolenia są bardziej wyraziste, bo jest ono znacznie bardziej, jeśli słowo to jest na miejscu, krytyczne; jest bardziej samodzielne.”

Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara

Kim oni są? Charakterystyka pokolenia Z

 

Przedstawiciele pokolenia Z urodzili się po roku 1995, chociaż niektóre źródła mówią o roku 1990. W związku z tym, z roku na rok dociera ich na rynek pracy coraz więcej. Szacuje się, że do 2030 roku ta grupa zawodowa będzie stanowiła ok. 30% wszystkich pracowników na rynku pracy. Jest to pierwsze pokolenie urodzone w erze Internetu, który jest dla nich naturalnym środowiskiem. Jego przedstawiciele nie znają rzeczywistości bez komputerów, telefonów czy elektronicznych gadżetów. Co bardzo istotne, potrafią świetnie funkcjonować pomiędzy światem realnym a wirtualnym i płynnie przechodzić z jednego do drugiego.

Docieranie do informacji nie stanowi dla nich najmniejszego problemu – korzystają w tym celu z przeglądarek i cenią sobie szybki dostęp do informacji. Są świetnie wykształceni, pewni siebie i otwarci. Nie boją się ryzyka i błyskawicznego podejmowania decyzji. Jednocześnie twardo stąpają po ziemi – są realistami i poważnie myślą o swojej przyszłości. Przedstawiciele generacji Z mogą być cennym wsparciem dla swoich pracodawców, najpierw jednak muszą zostać odpowiednio zrozumiani, a ich potrzeby – zaspokojone.

 

Pokolenie Z – wykorzystaj e-learning do szkolenia młodych pracowników

Przedstawiciele pokolenia Z nie znają rzeczywistości bez komputerów, telefonów czy elektronicznych gadżetów

Dlaczego warto udostępnić szkolenia e-learningowe Twoim pracownikom z pokolenia Z?

 

  1. Zapewniasz im rozwój

Planowanie rozwoju pracownika to punkt obowiązkowy w organizowaniu ich pracy. Młodzi ludzie chcą pracować w miejscu, które zapewni im ciekawe projekty i ciągły rozwój. Uczenie się z wykorzystaniem nowych technologii jest dla nich naturalne – dlaczego więc nie wykorzystać tego w szkoleniu ich? Szkolenia e-learningowe mają formę skondensowanych pigułek wiedzy, które zaspokajają różne obszary rozwoju pracowników. Z pewnością nauka online będzie dla „zetek” bardziej atrakcyjna niż długie godziny spędzone w sali konferencyjnej. Szkolenia e- learningowe mogą być też dla nich świetnym wsparciem w procesie onboardingowym.

 

  1. Dbasz o ich czas

Pokolenie Z ceni sobie dobre zarządzanie czasem i sprawny przepływ informacji. Lubią praktyczne, przejrzyste narzędzia, które ułatwiają i przyspieszają ich pracę. Swoją naukę i rozwój „zetki” planują zgodnie z zasadą just in time learning – chcą mieć natychmiastowy dostęp do informacji na wyciągnięcie ręki. Łatwa dostępność szkoleń e- learningowych doskonale wpisuje się w myśl tej zasady. Jedyne, czego oprócz komputera czy tabletu potrzebuje użytkownik to login, hasło… i kilkanaście minut na ukończenie szkolenia z konkretnego zakresu tematycznego. Czas i miejsce realizacji szkolenia – dowolne. To zaspokaja ich potrzebę zdalnego wykonywania obowiązków.

 

  1. Zapewniasz jasne zasady gry

Przedstawiciele pokolenia Z cenią sobie przejrzystość w komunikacji oraz delegowaniu zadań. Lubią mieć precyzyjnie określony zakres obowiązków i efektów do osiągnięcia. Bardzo ważne jest dla nich również otrzymywanie konstruktywnych informacji zwrotnych w kwestii wykonywanych zadań. Co wspólnego ma z tym e-learning? Szkolenia e-learningowe posiadają szczegółowo określone cele, zakres informacji i czas trwania. Te jasne zasady zdobywania wiedzy, możliwość monitorowania swoich postępów oraz feedback po ukończeniu szkolenia stwarzają satysfakcjonujące warunki do nauki.

 

Pokolenie Z – wykorzystaj e-learning do szkolenia młodych pracowników

Pokolenie Z – wykorzystaj e-learning do szkolenia młodych pracowników

 

Bez nowoczesnych metod rozwoju pracowników ani rusz, jeśli chcesz złapać flow z przedstawicielami pokolenia Z i owocnie z nimi współpracować. Wykorzystaj nowe technologie i e-learning, aby dopasować się do rzeczywistości „zetek”, która w dużej mierze ma miejsce online. Dzięki temu zadbasz o ich czas, potrzebę rozwoju i zdalnego wykonywania zadań – niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują. Nie zapomnij o przejrzystej komunikacji i konstruktywnym feedbacku, a wspólne projekty będą sprawiały Wam wiele satysfakcji.

Co zrobić, aby udostępnić skuteczne szkolenia e-learningowe pracownikom?

 

  1. Twórz e-learning samodzielnie lub zlecając nam realizację projektu – jeśli nie wiesz jak zacząć ani czym jest e-learning, zajrzyj tutaj.
  2. Korzystaj z gotowych rozwiązań – jednym z nich jest platforma Dolineo, która zawiera wbudowaną bazę ponad 170 szkoleń e-learningowych. Dowiedz się więcej tutaj.
  3. Wypełnij formularz na stronie Dolineo. Podając swój adres e-mail w domenie firmowej, otrzymasz dostęp demonstracyjny do wspomnianych wyżej ponad 170 e-learningowych szkoleń gotowych.

 

Źródła:

Żarczyńska-Dobiesz, Agnieszka & Chomątowska, Barbara. (2014). Pokolenie ,,Z” na rynku pracy – wyzwania dla zarządzania zasobami ludzkimi. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu