Społeczna odpowiedzialność biznesu

Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw (ang. Corporate Social Responsibility, CSR) zgodnie z definicją Komisji Europejskiej jest „odpowiedzialnością przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo”.

Wpływ Smart Education na otaczającą nas rzeczywistość ma wielowymiarowy charakter i przejawia się nie tylko w dbałości firmy o środowisko naturalne, pracowników i warunki pracy. Rola jaką przypisujemy CSR/RBC we współczesnej gospodarce – to prowadzenie działalności w oparciu o podobne wartości, dostrzeganie ludzi w procesach produkcji, dystrybucji i konsumpcji oraz wdrażanie zasad społecznej odpowiedzialności we wszystkich obszarach funkcjonowania firmy.

Wspieramy inicjatywy lokalne

Fundacja „Mimo Wszystko”

Najlepszym prezentem jest podarowanie pomocy osobom potrzebującym. W roku 2017 z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wybraliśmy fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Środki finansowe na poczet prezentów dla naszych Partnerów i Klientów zostały przekazane by wesprzeć działalność charytatywną.


Fundację wspieramy również w rozwoju zawodowym pracowników. Dla całego zespołu udostępniliśmy szkolenie e-learningowe z Unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Dzięki temu pracownicy mogli podnieść swoje kompetencje i zapoznać się z tematyką RODO.

Szlachetna Paczka

To ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. W 2017 roku pracownicy firmy zaangażowali się w pomoc potrzebującej rodzinie. W zbiórce wzięły udział również zaprzyjaźnione firmy i członkowie rodzin. Wspólna pomoc integruje i umacnia więzi zespołu. Już  czekamy na kolejną edycję!

Wsparcie schronisk dla zwierząt

Od 2015 roku wspieramy schroniska z terenu Lubelszczyzny. Dwukrotnie zorganizowaliśmy pomoc Lubelskiemu Schronisku dla Zwierząt poprzez zbiórki produktów niezbędnych do jego funkcjonowania. We wrześniu 2017 roku w duchu Smarta, wsparliśmy schronisko dla zwierząt w Krzesimowie.

Akcje charytatywne

Działamy również w zakresie wsparcia inicjatyw charytatywnych, czego przykładem jest zbiórka nakrętek dla podopiecznych Fundacji Dzieciom – Pomagam „zdążyć z pomocą”. Zbiórka ta organizowana jest od ponad 2 lat i włączeni są w nią nie tylko pracownicy ale również ich rodziny.

Dbamy o nasze wnętrze

Integracja, rywalizacja

  • Paintball

Pod koniec września 2017 zespół pielęgnował ducha Smart Education, podczas gry w paintball w Laser City. Podzieleni na cztery drużyny, walczyliśmy o zwycięstwo. Była to również udana forma rywalizacji i współpracy grupowej. Każda drużyna działała według opracowanej przez siebie strategii, a na koniec były słodkie nagrody.

  • Zamknięte pokoje

Rozwiązywanie zagadek na czas, to jest to, co lubi zespół Smarta. Jak wyjść z pokoju zwanego „komisariatem” i nie dać się zamknąć w więzieniu, albo z psychiatryka? Najszybciej udało się jednej z drużyn Tomkowi, Anecie i Łukaszowi, która zdobyła pierwsze miejsce. Wydostanie się z pokoju było ograniczone czasowo, a zwycięzcy zostali nagrodzeni.

Mistrzostwa Smarta – Piłkarzyki

Pozostając w piłkarskim duchu na drodze po Puchary zagraliśmy w lokalnej lidze o Mistrzostwo Smarta!

Lubelscy Smartanie w marcu 2017 wzięli udział w ligowych rozgrywkach w piłkarzyki. Turniej z pewnością wpłynął pozytywnie na integrację, wzmocnił więzi między pracownikami, a nutka rywalizacji zaszczepiła w nas dążenie do bycia najlepszymi i pomogła poczuć smak zwycięstwa, czyli tak jak w naszych projektach.

Rywalizacja rowerowa

Wyzwanie rzucone przez Dział Rozwoju i Utrzymania Oprogramowania pozostałym pracownikom lubelskiego oddziału. Trwało od początku do końca września 2015. Miało na celu zmotywowanie pracowników firmy do częstej jazdy rowerem. Udział był dobrowolny.

W tym celu wdrożyliśmy nowatorski system grywalizacji, czyli metody motywacji pracowników, polegający na wprowadzeniu elementów gry i rywalizacji pomiędzy nimi.

Jaki był efekt? Do udziału zgłosiło się 86% pracowników oddziału, co stanowi 66% wszystkich pracowników firmy! Oba zespoły walczyły zawzięcie o każdy przejechany kilometr. Finał umiliły nagrody.

Piknik rodzinny

21 czerwca 2015 odbył się Smartowy Spływ Kajakowy. Każdy dał radę dopłynąć, obyło się bez nieprzewidzianych kąpieli, a pogoda dopisała. Po kajakach zapłonęło ognisko. Siedliśmy w kręgu i integrowaliśmy się z naturą, na terenie lasu i pięknych lubelskich krajobrazów.

Stawiamy na ekologię 

Woda

Stosujemy filtry do wody, włączając się w akcję „pije wodę z kranu”, dzięki której nie ma potrzeby używania butelek z wodą przyczyniających się do wzrostu ilości śmieci i emisji spalin.

Eko biuro 

Stawiamy na proste, smartowe rozwiązania takie jak:

  • Uporządkowanie (poprzez maksymalną minimalizację papieru) obiegu dokumentów, dwustronne ich drukowanie.
  • Nie prowadzimy dokumentacji projektowej w formie papierowej, wyłącznie elektroniczną, w specjalnie do tego stworzonym systemie.
  • Nie kserujemy – wszystkie nasze projekty oraz oferty przekazywane są Klientom w formie elektronicznej.
  • Podczas spotkań wewnątrz działu nie używamy papieru do flipchartów – korzystamy z tablic suchościeralnych.
  • Spotkania z Klientami odbywają się w formie telekonferencji zawsze, kiedy to możliwe, co znosi konieczność częstego używania środków transportu i emisji spalin do środowiska. Jeśli jest to konieczne, staramy się korzystać z komunikacji zbiorowej.

Zrównoważony styl życia

Staramy się realizować zadania w ramach zwykłych godzin pracy. Po nadgodziny sięgamy tylko w wyjątkowych okolicznościach, a to prowadzi do: poprawy zdrowia pracowników (mniej zwolnień lekarskich), wyższej jakości pracy, większej kreatywności, i wielu innych zalet wynikających z tego, że pracownik jest wypoczęty.

Zespół je głównie posiłki przygotowane w domu, a aneks kuchenny pozwala spotkać się na wspólnym posiłku. Slow life i slow food – tym kierujemy się w naszej firmie.

Wspieramy przedsiębiorczość

Enactus

To międzynarodowa organizacja non-profit, która wspiera studentów ponad 1700 uczelni wyższych w 36 krajach. Jest to największe na świecie stowarzyszenie łączące świat akademicki ze światem biznesu. Dążą wspólnie do pobudzenia przedsiębiorczości oraz aktywizacji zawodowej wybranych środowisk.

Jako partner zespołu z Uniwerystetu Warszawskiego, wspieramy studentów w dziedzinach takich jak: sprzedaż, zarządzanie, doradztwo, PR w innowacyjnym biznesie. Nasze współpraca trwa już od 2014 roku. Spotkania mają charakter warsztatowy, co pozwala w aktywny sposób nabyć wiedzę i poszerzyć kompetencje uczestników. Dzięki czemu mogą oni lepiej wywiązywać się z realizacji wyznaczonych celów.

Akcja KiVA

Nasza firma od 2013 roku współpracuje z organizacją KIVA Microfunds pozwalająca ludziom z całego świata udzielać nieoprocentowanych mikrokredytów drobnym przedsiębiorcom z krajów rozwijających się. Organizacja ta funkcjonuje dzięki dotacjom od użytkowników i darmowej pomocy świadczonej przez firmy partnerskie.

Cyklicznie przekazujemy fundusze na ten cel, aby wspierać mikro przedsiębiorczość. Dlaczego Kiva? Ponieważ to działa, dziesiątki tysięcy pożyczkobiorców realizują usługi, dostarczają produkty swoim Klientom dzięki wpłatom od tysięcy pożyczkodawców. Pożyczki wracają i umożliwiają kontynuowanie dzieła. Jest to sprawdzony i bezpieczny system wspierania. Nasi Klienci otrzymują w podziękowaniach informację, że dzięki ich projektowi mogliśmy wesprzeć kolejną grupę.

Ostatnio wsparliśmy grupę kobiet z Kambodży, która potrzebowała finansowania by sprzedawać więcej w swoim sklepie.

Strona naszego zespołu.