Case studyPlatforma e-learningowaSystem HR

SIGG – największy projekt e-edukacyjny w Polsce – platforma edukacyjna

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa (SIGG) to jeden z największych projektów edukacyjnych w Polsce.
W 17 letniej historii projektu przeszkolono ponad 230 000 uczestników. W kwietniu 2019 roku miał miejsce finał 17 edycji w której wzięło ponad 18 500 uczniów, 900 nauczycieli z 715 szkół.

18 500 uczniów

900 nauczycieli

715 szkół

SIGG jest sukcesem, na który składa się wiele czynników:

  1. Ważne cele edukacyjne, które jednoczą ekspertów oraz partnerów. SIGG edukuje z podstaw inwestowania na giełdzie przyszłych inwestorów, a także jest kuźnią przyszłych kadr dla rynku finansowego. Cele projektu są długoterminowe, ale przeprowadzonych 17. edycji pokazuje, że warto, a wśród pracowników GPW, banków, firm otoczenia finansowego jest wielu uczestników SIGG.
  2. Nowe technologie są podstawą atrakcyjności SIGG dla młodzieży. Wykorzystanie multimedialnych i interaktywnych szkoleń e-learningowych udostępnionych na zgrywalizowanej platformie edukacyjnej jest koniecznością, aby zaangażować ich w naukę. Dzięki zdobytej wiedzy mogą świadomie podejmować decyzje inwestycyjne w drugim etapie, jakim jest gra na giełdzie wirtualnymi pieniędzmi.
  3. Zaangażowani nauczyciele, promują Projekt wśród uczniów, a następnie są opiekunami zespołów uczniowskich. Najaktywniejsi nauczyciele są regionalnymi koordynatorami, którzy promują projekt wśród nauczycieli, zarażają ich pasją, przekazują wiedzę i wspierają. Dzięki silnej społeczności nauczycieli, co roku w SIGG bierze udział coraz więcej uczniów.
  4. Rywalizacja zespołów, które tworzą uczniowie napędza SIGG. Uczniowie mają szansę zobaczyć swoje wyniki na tle innych grup z całej Polski. Na bieżąco widzą swoje postępy oraz miejsce w rankingu, co motywuje ich do nauki, zdobywania wiedzy w kursach e-learningowch oraz aktywności w grze.
  5. Nagrody i wyróżnienia są istotnym elementem SIGG. Wielu uczniów widzi SIGG jako ważny element swojego CV, które w przyszłości pomoże im dostać się na praktyki czy staż. Dodatkową motywacją jest wyróżnienie podczas finału i gali w obecności przedstawicieli najważniejszych instytucji.
  6. Nauka poprzez zabawę – SIGG uczy naprawdę skutecznie całkiem nowego obszaru dla młodych osób. Zdobywają podstawową wiedzę o inwestowaniu na giełdzie, a następnie wykorzystują ją podczas gry, która oparta jest o prawdziwe dane i wyniki giełdowe.
  7. Sprawni i zaangażowani organizatorzy – Giełda Papierów Wartościowych oraz Fundacja GPW stworzyli i koordynują SIGG.
  8. Prestiżowi i opiniotwórczy partnerzy – merytoryczni oraz instytucjonalni, tj.: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Warszawski Instytut Bankowości, Fundacja im. Lesława Pagi.

SIGG to skuteczna inwestycja w przyszłość. Już dziś kreowani są przyszli pracownicy rynku finansowego oraz inwestorzy. Przekazywana jest wiedza, kreowane zachowania i postawy.

 

Wywiad Mariusza Andreasika z Panią Aliną Bączar-Bednorz, Wiceprezes Zarządu Fundacji GPW:

Wiceprezes Zarządu Fundacji GPW, Alina Bączar-Bednorz

Wiceprezes Zarządu Fundacji GPW, Alina Bączar-Bednorz

M.A.: Dlaczego SIGG cieszy się taką popularnością wśród młodzieży i nauczycieli?

A.B-B: SIGG jest postrzegany przez uczniów i nauczycieli jako projekt edukacyjny, w którym warto wziąć udział jeżeli myśli się o studiach na kierunkach ekonomicznych czy pracy w finansach. Łączy w sobie dobrą zabawę zespołów z potężną dawką wiedzy, którą można sprawdzić od razu podczas gry.

M.A.: Które elementy projektu SIGG sprawiają, że jest on sukcesem?

A.B-B.: SIGG jest innowacyjnym projektem, w którym wykorzystujemy nowoczesne technologie. Myślę, że to dzięki ich wykorzystaniu w grę zaangażowało się ponad 18 000 uczniów i 900 nauczycieli. Dzięki współpracy z firmą Smart Education udostępniamy materiały edukacyjne i multimedialne kursy e-learningowe na zgrywalizowanej platformie szkoleniowej. Uczestnicy mogą z nich korzystać 24/7 na dowolnych urządzeniach takich jak smartphony, tablety czy komputery z dostępem do Internetu. Zdobytą wiedzę  młodzież wykorzystuje na wirtualnej platformie służącej do nauki inwestowania. Zarówno inwestowane pieniądze, jak i zawierane transakcje są wirtualne, ale zlecenia są realizowane na podstawie pochodzących z rzeczywistego rynku ofert kupna i sprzedaży.

M.A.: Dlaczego warto wziąć udział w SIGG?

A.B-B.: Podczas SIGG uczniowie uczą się jak współpracować w grupie, negocjować, podejmować decyzje, komunikować się i ustalać strategię działania. Mają szansę zdobyć wiedzę i rywalizować z rówieśnikami w Polsce. Młodzież komunikuje się też pomiędzy sobą, nawiązuje kontakty i buduje relacje. Najlepsi mają szansę poznać się w czasie finału organizowanego w Sali Notowań GPW. Zwycięzcami są wszyscy, którzy biorą udział i poświęcają czas na rozwój poza zajęciami lekcyjnymi.

M.A.: Z jakich elementów składa się SIGG?

A.B-B.: Projekt zaczynamy od spotkań i rozmów z koordynatorami regionalnymi i nauczycielami. To dzięki nim każda kolejna edycja jest atrakcyjniejsza i przyciąga większą liczbę nauczycieli i uczniów. Następnie zaczynamy rekrutację i rejestrację. Uczniowie wypełniają formularz, tworzą zespoły. Gdy wszystko mamy gotowe, to zapraszamy ich do zdobywania wiedzy o inwestowaniu na giełdzie poprzez materiały edukacyjne i kursy e-learningowe udostępnione na platformie szkoleniowej. Zdobyte punkty i wiedzę wykorzystują w kolejnym etapie, którym jest inwestowanie z wykorzystaniem wirtualnych pieniędzy. Codziennie mogą kupować i sprzedawać akcje oraz inne instrumenty finansowe. Po kilku miesiącach rywalizacji najlepszych zapraszamy na finał do siedziby GPW w Warszawie. Zespoły rywalizują w trakcie jednego dnia sesji, co na koniec nagradzamy podczas uroczystej gali finałowej w Sali Notowań GPW.

Projekt dla uczestników trwa pięć miesięcy, podczas których uczą się i grają w grze giełdowej.

Już dzisiaj zapraszam wszystkich do 18. edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Będzie to wyjątkowa edycja, gdyż SIGG osiągnie pełnoletniość. Liczymy na zaangażowanie partnerów, nauczycieli oraz młodzieży w kolejną edycję. Zapraszamy do współpracy.

M.A.: Dziękuję za podzielenie się wiedzą i doświadczeniami z SIGG, który jest wzorem dla innych projektów edukacyjnych w Polsce.

 

Mariusz Andreasik z finalistą Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej

Mariusz Andreasik z finalistą Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej

 

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy na temat Twoich pomysłów na projekty edukacyjne z wykorzystaniem nowych technologii. Sprawdź jak możemy pomóc Twojej organizacji w rozwoju potencjału!