E-learningE-lerning

Właśnie tak! To porównanie bardzo dobrze pozwala wyobrazić sobie czym jest tak naprawdę SCORM. Zastosowanie formatu CD do nagrań dźwiękowych to standard, dzięki któremu jest on powszechnie dostępny, zarówno w sensie liczby odbiorców, jak i rodzajów odbiorników itp. Tak funkcjonuje SCORM w e-learningu.

Czy znasz system SCORM?

Ma szeroką gamę zastosowań, jest wygodny we wdrożeniu, uniwersalny i bardzo popularny.

SCORM (z języka angielskiego Sharable Content Object Reference Model) to standard, w jakim zapisywane są dane do e-learningu. Pod względem programistycznym polega na zapisie metadanych za pomocą języka XML, a użycie JavaScript umożliwia komunikację pomiędzy kursem a platformą LMS. Cały kurs jest spakowany do formatu .zip. Po implementacji na platformie szkolenie zadziała bezproblemowo. Standard SCORM jest kompatybilny z większością platform LMS.

 

SCORM polega na zapisie metadanych za pomocą języka XML, a użycie JavaScript umożliwia komunikację pomiędzy kursem a platformą LMS.

Wszystko gra

Przede wszystkim SCORM jest odpowiedzialny za właściwą organizację komponentów szkolenia takich jak grafiki, animacje, audio itp. Zawiera również zapis sposobu, w jaki użytkownik będzie przechodził pomiędzy modułami szkolenia, w tym również  tymi testowymi. Pozostając przy kwestii sprawdzania wiedzy to SCORM ma również decydującą rolę – to dzięki niemu, po zalogowaniu się do platformy, dowiesz się, kto przeszedł szkolenie i jak poszło każdemu podczas odpowiadania na pytania weryfikujące.

Będzie pan zadowolony

Łącz i dziel- tak można by opisać w skrócie pierwszą z korzyści SCORMa, którą omówimy. Interoperacyjność pozwala m.in. na stworzenie z nawet bardzo obszernej biblioteki bazy danych szkoleń spójnego programu edukacyjnego. Poza tym daje możliwość wykorzystania jednego szkolenia lub jego dowolnego modułu.

SCORM oznacza także wygodę zarządzania wynikającą z dostępności opcji stworzenia ściśle określonych ścieżek rozwojowych poprzez kreowanie dowolnych sekwencji czy wielokrotne powielanie materiałów szkoleniowych. Dzięki temu także proces dystrybucji wiedzy może być zindywidualizowany ze względu na personalne cechy uczestnika czy stan jego wiedzy (zastosowanie w modelu obiektowym, jak i modułowym).

A co jeśli pojawi się konieczność, lub po prostu, chęć zmiany platformy LMS? Jeśli szkolenia są wyprodukowane przy użyciu SCORM, przenosiny odbędą się bez najmniejszego uszczerbku na jakości i kompatybilności, bez problemów technicznych (zakładając oczywiście, że docelowa platforma także obsługuje ten standard).

Ucz się jak amerykański żołnierz

Początki standardu SCORM to lata 90- te, już wtedy amerykańskie wojsko rozpowszechniało wiedzę przy użyciu e-learningu. Systemy, na których opierały się szkolenia nie były ujednolicone, co było problematyczne. W 2000 roku powstał standard SCORM 1.0. Obecnie SCORM funkcjonuje jako poprawiony standard SCORM 1.2 oraz 2004. W Smart Education od 15 lat projektujemy szkolenia e-learningowe w obu standardach. Są one dostosowane do różnych platform e-learningowych.

Zaufaj doświadczonemu zespołowi. Skontaktuj się z nami w celu wyceny Twojego projektu e-learningowego!