E-learningE-lerning

Właśnie tak! To porównanie bardzo dobrze pozwala wyobrazić sobie czym jest tak naprawdę SCORM. Zastosowanie formatu CD do nagrań dźwiękowych to standard, dzięki któremu jest on powszechnie dostępny, zarówno w sensie liczby odbiorców, jak i rodzajów odbiorników itp. Tak funkcjonuje SCORM w e-learningu.

Czy znasz system SCORM?

Ma szeroką gamę zastosowań, jest wygodny we wdrożeniu, uniwersalny i bardzo popularny.

SCORM (z języka angielskiego Sharable Content Object Reference Model) to standard, w jakim zapisywane są dane do e-learningu. Pod względem programistycznym polega na zapisie metadanych za pomocą języka XML, a użycie JavaScript umożliwia komunikację pomiędzy kursem a platformą LMS. Cały kurs jest spakowany do formatu .zip. Po implementacji na platformie szkolenie zadziała bezproblemowo. Standard SCORM jest kompatybilny z większością platform LMS.

Wszystko gra

Przede wszystkim SCORM jest odpowiedzialny za właściwą organizację komponentów szkolenia takich jak grafiki, animacje, audio itp. Zawiera również zapis sposobu, w jaki użytkownik będzie przechodził pomiędzy modułami szkolenia, w tym również  tymi testowymi. Pozostając przy kwestii sprawdzania wiedzy to SCORM ma również decydującą rolę – to dzięki niemu, po zalogowaniu się do platformy, dowiesz się, kto przeszedł szkolenie i jak poszło każdemu podczas odpowiadania na pytania weryfikujące.

Będzie pan zadowolony

Łącz i dziel- tak można by opisać w skrócie pierwszą z korzyści SCORMa, którą omówimy. Interoperacyjność pozwala m.in. na stworzenie z nawet bardzo obszernej biblioteki bazy danych szkoleń spójnego programu edukacyjnego. Poza tym daje mo