Pracownicy przywykli do uczestniczenia w szkoleniach stacjonarnych. Często kojarzone są one ze sztywnymi godzinami nauczania, małą salą konferencyjną i nudą. Tymczasem my proponuje coś zupełnie innego.
Czy da się stworzyć szkolenie, które jest jednocześnie interesujące i wartościowe dla pracowników? Takie, które zaangażuje odbiorców i pozwoli im wracać ponownie do najciekawszych kwestii? Okazuje się, że tak. Mobilność, elastyczność i interaktywność – to tylko niektóre zalety szkoleń e-learningowych.
Osoby, które nie do końca znają specyfikę szkoleń e-learningowych, często podchodzą do tej metody nauki sceptycznie. Na szkoleniach stacjonarnych są zdyscyplinowani, skupieni, tworzą notatki, mimo zmęczenia, które wynika z przyswojenia dużej ilości informacji w krótkim czasie. Szkolenia na platformach mogą być początkowo przyjmowane przez nich z dozą dystansu. To duży błąd, ponieważ prezentowane przez nas szkolenia e-learningowe zostały przygotowane w celu zdobywania wiedzy, doskonalenia kompetencji i umiejętności. Ciekawe case study, infografiki czy angażujące ćwiczenia sprawiają, że nauka jest angażująca i efektywna.
Co istotne, odbiorca sam wybiera ilość przyswajanego materiału.
Korzyści jest znacznie więcej!
Jak sprawić, aby pracownicy z zaangażowaniem uczestniczyli w szkoleniach e-learningowych?
1.Organizacja pracy – przygotowanie do szkolenia e-learningowego.
Szkolenia e-learningowe można realizować w dowolnym momencie na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych, w pracy, w podróży. Natomiast odpowiednie przygotowanie do szkolenia to podstawa.
Oto zestaw wskazówek dla pracowników:
- Potraktuj szkolenie e-learningowe jak każde inne!
- Zarezerwuj sobie termin w kalendarzu i trzymaj się go.
- Przygotuj środowisko IT:
- Wyłącz program do poczty e-mail.
- Wyłącz komunikatory.
- Zminimalizuj lub zamknij wszystkie okna.
- Otwórz przeglądarkę tylko z oknem szkolenia – zamknij wszystkie inne zakładki.
- Przygotuj środowisko szkoleniowe:
- Nalej sobie napój – na szkoleniu stacjonarnym przecież pijesz wodę/kawę.
- Jeżeli masz możliwość – przejdź do salki, miejsca cichej pracy.
- Jeżeli nie masz – powiedz wszystkim wokoło, że zaczynasz szkolenie e-learningowe i prosisz o spokój. Możesz wystawić kartkę z taką informacją (pobierz naszą kartę Smart Education /Dolineo): Proszę o spokój – jestem na e-szkoleniu!
- Włóż słuchawki – dla wielu osób jest to oznaka, aby nie przeszkadzać – szkolenie nie musi mieć lektora, aby je włożyć. Nowoczesne słuchawki tłumią dźwięki z zewnątrz.
2. Mobile learning, czyli nie ważne, gdzie jesteś – ważne, że chcesz się uczyć.
Zamawiając szkolenia wybierz standard HTML5. Dzięki temu użytkownicy będą mogli odtworzyć je na dowolnym urządzeniu: komputerze PC, laptopie, tablecie czy smartphonie. Tak, naprawdę miejsce nie ma znaczenia, ponieważ przyswajanie nowych treści może odbywać się w każdym miejscu i o każdej porze. Nie tylko w zarezerwowanej sali i w konkretnych, sztywnych godzinach.
Sprawdź, kto z obserwacji naszych klientów najchętniej szkoli się mobilnie?
-
- Przedstawiciele handlowi i medyczni, którzy podróżują do Klientów lub czekają na spotkania. W przerwach oraz po odbyciu „objazdówki” mają czas na wykonywanie czynności administracyjnych. Realizując je na firmowym tablecie, uruchamiają również szkolenia e-learningowe. Są to najczęściej szkolenia z obowiązujących procedur, nowych produktów lub szkolenia z rozwoju osobistego.
- Pracownicy administracyjni – nowe lub często aktualizowane procedury, szkolenia z obsługi nowo wdrożonych systemów powodują konieczność ciągłego uczenia się i podnoszenia kompetencji. Dzięki szkoleniom on-line, nie zajmują one już całego dnia i umożliwiają uzupełnienie wiedzy w dowolnym miejscu i czasie.
3. Dostępność 24/7 z każdego miejsca.
Większość platform e-learningowych jest dostępnych przez Internet z pracy, domu oraz podczas podróży. Platforma Dolineo umożliwia dodatkowo ograniczenie, które szkolenia mają być dostępne tylko z sieci firmowej, a które z poza niej. Jest to dodatkowe zabezpieczenie chroniące tajemnicę przedsiębiorstwa.
Udostępnienie większości zasobów 24/7 bez dodatkowych utrudnień wspiera wykorzystywanie e-learningu przez pracowników.
4. Samorozwój, life long learning.
Ciekawą opcją jest także strefa samorozwoju, gdzie pracownicy mają katalog e-szkoleń, audiobooków, ebooków – materiałów dodatkowych z różnych obszarów.
Oczywiście kwestia samorozwoju i life long learning to duże obszary, z którymi starają sobie poradzić eksperci oraz organizacje. Poniżej podpowiadamy kilka sposobów na to, jak zachęcić pracowników do nauki i rozwoju osobistego?
Co robią nasi Klienci, aby zwiększyć zaangażowanie w samorozwój?
- Uświadamianie menadżerów przez HR i dział szkoleń – gdy chcesz podnieść kompetencje u swoich pracowników, wskaż im materiały na platformie do rozwoju. Nie czekaj na szkolenia, ocenę okresową – działaj, udzielaj informacji zwrotnej, pokaż kierunek.
- Grywalizacja – dodatkowe bonusy za ukończenie większej ilości szkoleń. Punkty w grywalizacji można wymieniać na nagrody wirtualne (np. odznaki lub udoskonalenie wirtualnej postaci) oraz realne (pn. bilety do kina).
- Ścieżki rozwoju – pozwalają określić obowiązkowe obszary nauki oraz wskazać dodatkowe elementy rozwoju.
5. Dodatkowe miejsca szkoleniowe.
Nasi Klienci kreatywnie podeszli do przystosowania miejsc pracy do potrzeb kursów e-learningowych:
- Sale szkoleniowe w markecie – do których przyprowadzani są pracownicy, aby odbyć e-szkolenie. Mają przygotowane laptopy ze słuchawkami i podłączeniem do Internetu. Uruchomioną stronę startową platformy e-learningowej. Potrzebują tylko loginu i hasła, które otrzymują od menadżera (często nie mają adresu e-mail). Po upływie czasu potrzebnego na realizację szkolenia wracają na stanowisko pracy.
- Tablet u menadżera – to kolejne rozwiązanie z sieci sprzedaży, gdzie na zapleczu jest tylko magazyn oraz pokój kierownika. To on/ona udostępnia tablet, który ma podłączenie do Internetu oraz uruchomioną platformę szkoleniową. Pracownik szkoli się w pokoju we własnym tempie. W każdej chwili może przerwać i wrócić do pracy jeżeli natężenie ruchu Klienta tego wymaga.
Zapraszamy do realizacji szkoleń e-learningowych ze Smart Education, jak i udostępnienia platformy e-larningowej Dolineo dla Państwa pracowników. Do testowania czeka ponad 120 gotowych szkoleń e- learningowych!