Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw (ang. Corporate Social Responsibility, CSR) zgodnie z definicją Komisji Europejskiej jest „odpowiedzialnością przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo”. Wpływ Smart Education na otaczającą nas rzeczywistość ma wielowymiarowy charakter i przejawia się nie tylko w dbałości firmy o środowisko naturalne, pracowników i warunki pracy. Rola jaką przypisujemy CSR/RBC we współczesnej gospodarce – to prowadzenie działalności w oparciu o podobne wartości, dostrzeganie ludzi w procesach produkcji, dystrybucji i konsumpcji oraz wdrażanie zasad społecznej odpowiedzialności we wszystkich obszarach funkcjonowania firmy. Ogłoszona przez ONZ Agenda 2030 stała się dla nas wyznacznikiem działań z zakresu CSR. Staramy się realizować cele zawarte w Kampanii 17 Celów z każdego z 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój i partnerstwo.

Koniec z ubóstwem

Wyprodukowane przez naszą firmę szkolenia dostępne są dla wszystkich naszych pracowników. Dzięki bogatemu katalogowi szkoleń znajdą oni takie, które pomagają kształcić i doskonalić postawy przedsiębiorcze.​ 

Działamy również w zakresie wsparcia inicjatyw charytatywnych, czego przykładem jest zbiórka nakrętek dla podopiecznych Fundacji Dzieciom – Pomagam „Zdążyć z pomocą”.  W zbiórkę włączeni są nie tylko pracownicy ale również ich rodziny.

Jako, że najlepszym prezentem jest podarowanie pomocy osobom potrzebującym w 2017 r. z okazji Świąt Bożego Narodzenia środki finansowe na poczet prezentów dla naszych Partnerów i Klientów zostały przekazane by wesprzeć działalność charytatywną. Wybraliśmy wówczas fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. 

Od 2013 roku współpracujemy z organizacją KIVA Microfunds pozwalająca ludziom z całego świata udzielać nieoprocentowanych mikrokredytów drobnym przedsiębiorcom z krajów rozwijających się. Organizacja ta funkcjonuje dzięki dotacjom od użytkowników i darmowej pomocy świadczonej przez firmy partnerskie. Cyklicznie przekazujemy fundusze na ten cel, aby wspierać mikro przedsiębiorczość. Dlaczego Kiva? Ponieważ to działa, dziesiątki tysięcy pożyczkobiorców realizują usługi, dostarczają produkty swoim Klientom dzięki wpłatom od tysięcy pożyczkodawców. Pożyczki wracają i umożliwiają kontynuowanie dzieła. Jest to sprawdzony i bezpieczny system wspierania. Nasi Klienci otrzymują w podziękowaniach informację, że dzięki ich projektowi mogliśmy wesprzeć kolejną grupę.

Enactus to międzynarodowa organizacja non-profit, która wspiera studentów ponad 1700 uczelni wyższych w 36 krajach. Jest to największe na świecie stowarzyszenie łączące świat akademicki ze światem biznesu. Dążą wspólnie do pobudzenia przedsiębiorczości oraz aktywizacji zawodowej wybranych środowisk. Jako partner zespołu z Uniwersytetu Warszawskiego, wspieramy studentów w dziedzinach takich jak: sprzedaż, zarządzanie, doradztwo, PR w innowacyjnym biznesie. Nasze współpraca trwa już od 2014 roku. Spotkania mają charakter warsztatowy, co pozwala w aktywny sposób nabyć wiedzę i poszerzyć kompetencje uczestników. Dzięki czemu mogą oni lepiej wywiązywać się z realizacji wyznaczonych celów.

Zero głodu

Od 2017 aktywnie wspieramy  ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna czyli Szlachetną Paczkę.​ Co roku pracownicy wybierają rodzinę, zbierają potrzebne produkty i prezenty dla rodziców i dzieci. Paczki, przygotowane według wymogów, wieziemy do lubelskiej siedziby wolontariuszy lub jak ostatnio bezpośrednio do wybranej rodziny.

Dobra jakość edukacji

Dołożyliśmy swoją cegiełkę w przeciwdziałaniu pandemii Covid-19. Opracowaliśmy szkolenie e-learningowe zawierające najważniejsze informacje o drobnoustrojach oraz szereg praktycznych porad, jak uchronić się przed wirusami. Prezentowane w kursie zasady są zgodne z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Światowej Organizacji Zdrowia. Szkolenie zostało udostępnione zupełnie bezpłatnie. Może z niego skorzystać każdy, niezależnie od tego, czy występuje jako osoba prywatna, czy firma. Kurs został odebrany bardzo pozytywnie. Informacje o nim udostępniały na swoich fanpage’ach na Facebooku m.in. takie organizacje, jak GPW, FAOO, Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. Nasi Klienci docenili wysiłek oraz wkład Smart Education i Dolineo w walce z pandemią. To dla nas wielka radość, że możemy podzielić się wiedzą, która pomaga każdemu w tym tak trudnym czasie.

Równość płci

W naszej firmie zatrudniamy ze względu na umiejętności. 

Bez znaczenia jest czy jest to kobieta czy mężczyzna.

Obecnie w firmie zatrudnione są 34 osoby: 17 kobiet i 17 mężczyzn. Kobiety są również obecne w zarządzie oraz na stanowiskach kierowniczych. ​

Działania w dziedzinie klimatu

Sam fakt naszej działalności – szkolenia online – wpisuje się w działania w dziedzinie klimatu, ponieważ eliminuje konieczność dojeżdżania na szkolenia czyli mniej CO2 w powietrzu.

Spotkania z Klientami odbywają się w formie telekonferencji zawsze, kiedy to możliwe, co znosi konieczność częstego używania środków transportu i emisji spalin do środowiska. Jeśli jest to konieczne, staramy się korzystać z komunikacji zbiorowej.

Smart Education Challenge 2020 – w ciągu miesiąca zrobiliśmy prawie 7 tys. km, zaoszczędzając 1,7 tony CO2! Rywalizacja była oparta o aktywności: rowerową, biegową i ćwiczenia. Podzieleni na 5 zespołów walczyliśmy o podium, a rywalizacja była naprawdę zacięta i trwała do ostatniej minuty czyli północy 12.11.2020 r. Przyświecały nam 2 cele – nasze zdrowie, zwłaszcza w czasach pracy zdalnej, ważne było i jest byśmy się ruszali i ćwiczyli. Konkurs stworzony był by budować zdrowe nawyki. Drugim celem było kształtowanie postaw ekologicznych i zmniejszenie wydzielania CO2. Wiele km można np. przejechać rowerem, nie autem, oszczędzając naszą planetę. Zespół Smarta miał świetną okazję na sprawdzenie się we współpracy i motywacji zespołowej. Konkurs nas integrował i budził niesamowite emocje! 

Włączamy się w inicjatywny mające na celu ograniczenie CO2 – Rowerowy Smart. Wyzwanie rzucone zostało przez Dział Rozwoju i Utrzymania Oprogramowania pozostałym pracownikom lubelskiego oddziału i trwało przez wrzesień 2015. Miało na celu zmotywowanie pracowników firmy do częstej jazdy rowerem. Udział był dobrowolny. W tym celu wdrożyliśmy nowatorski system grywalizacji, czyli metody motywacji pracowników, polegający na wprowadzeniu elementów gry i rywalizacji pomiędzy nimi. Jaki był efekt? Do udziału zgłosiło się 86% pracowników oddziału, co stanowi 66% wszystkich pracowników firmy! Oba zespoły walczyły zawzięcie o każdy przejechany kilometr. Finał umiliły nagrody.

Stosujemy filtry do wody, włączając się w akcję „pije wodę z kranu”, dzięki której nie ma potrzeby używania butelek z wodą przyczyniających się do wzrostu ilości śmieci i emisji spalin.

Mniej nierówności

Wspierając politykę antymobbingową stworzyliśmy szkolenie opisujące zjawisko mobbingu oraz sposoby na walkę z nim. 

Nie dyskryminujemy pracowników przy zatrudnianiu ze względu na płeć, wyznanie, pochodzenie czy niepełnosprawność.

Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja

Nie drukujemy i nie korzystamy z flipchartów, nie jeździmy do klientów, ustawiliśmy pudełka na baterie / żarówki (recycling).​

Eko biuro – staramy się by w takim duchu prowadzić nasze biuro. Nie prowadzimy dokumentacji projektowej w formie papierowej, wyłącznie elektroniczną, w specjalnie do tego stworzonym systemie. Nie kserujemy – wszystkie nasze projekty oraz oferty przekazywane są Klientom w formie elektronicznej. Podczas spotkań wewnątrz działu nie używamy papieru do flipchartów – korzystamy z tablic suchościeralnych.

Meble z naszego dawnego biura w lubelskiej siedzibie zyskały drugie życie. Zrobiliśmy wyprzedaż ze 100% sukcesem. Udało się uzbierać pokaźną kwotę, którą przekazaliśmy na wspólnie wybrany cel charytatywny. Wsparliśmy leczenie 5-letniego Mateuszka, który uległ poważnym poparzeniom, czeka na kolejne przeszczepy skóry, oraz Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Od wielu lat nie kupujemy gotowych kartek świątecznych. Kartki świąteczne dla naszych Klientów, Partnerów i Sympatyków tworzą dzieci z Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia a środki na poczet prezentów dla naszych Partnerów i Klientów przekazujemy by wesprzeć działalność Hospicjum.

Czysta i dostępna energia

Nasze serwery podlegają ciągłej optymalizacji – w nocy działają w ograniczonym stopniu, przez co zużywają mniej prądu. Kupując nowe wyposażenie do biura inwestujemy w nowoczesny, energooszczędny sprzęt. 

Budynek w którym mieści się siedziba firmy jest wyposażony w panele fotowoltaiczne dzięki czemu korzystamy z czystej energii. 

Życie na lądzie

Od 2015 roku wspieramy schroniska z terenu Lubelszczyzny. Dwukrotnie zorganizowaliśmy pomoc Lubelskiemu Schronisku dla Zwierząt poprzez zbiórki produktów niezbędnych do jego funkcjonowania.

We wrześniu 2017 roku wsparliśmy schronisko dla zwierząt w Krzesimowie.

Co jeszcze robimy, by lepiej żyć i pracować?

Zrównoważony styl życia

Staramy się realizować zadania w ramach naszych godzin pracy. Po nadgodziny sięgamy tylko w wyjątkowych okolicznościach, a to prowadzi do: poprawy zdrowia pracowników (mniej zwolnień lekarskich), wyższej jakości pracy, większej kreatywności i wielu innych zalet wynikających z tego, że pracownik jest wypoczęty. 

Jemy głównie posiłki przygotowane w domu, a aneks kuchenny pozwala nam spotkać się na wspólnym posiłku. Slow life i slow food – tym kierujemy się w naszej firmie.

Dbamy o nasze wnętrze

W Smart Education mamy swoje firmowe tradycje. Jak to z tradycjami bywa, niektóre wiążą się z jedzonkiem – to Owocowe Wtorki czyli świeże owoce w każdy wtorek. Wybrane przez nas, wspólnie jedzone.

Podczas pandemii koronawirusa i pracy zdalnej mieliśmy tradycję Pizza Piątków. Dzięki Maxi Pizza Lublin możliwe było dostarczanie pizzy pod ponad 20 różnych adresów w każdy piątek, w tym samym czasie! Zjedzenie ich we wspólnym gronie umożliwiały nam wideorozmowy. Narzędzia zdalnej komunikacji pomagają także razem spędzać czas obiadowy w pozostałe dni pracy. Cieszymy się, że dzięki takim działaniom mogliśmy nie tylko pielęgnować relacje między pracownikami, ale również wspierać lokalną firmę.

Integracja

Co roku wspólnie wyjeżdżamy w interesujące miejsca, by zobaczyć ciekawe rzeczy a jednocześnie odetchnąć od pracy i lepiej się poznać. Po takim wyjeździe zawsze wracamy naładowani pozytywnymi wibracjami. Wyjeżdżaliśmy już na Mazury, w Bieszczady, nocowaliśmy w zamku, pływaliśmy kajakami, przeżyliśmy survival w lesie, walczyliśmy na miecze oraz budowaliśmy szałasy w lesie. 

W maju 2022 roku byliśmy na przedgórzu Bieszczad w miejscowości Łączki, gdzie biegaliśmy po lesie, chodziliśmy po górach, zwiedziliśmy wyjątkowe muzeum skamieniałości oraz pływaliśmy kajakami. Wróciliśmy do pracy z nową energią. Kilka miesięcy wcześniej bawiliśmy się strzelając paintballem laserowym oraz grając w bilard i kręgle. W 2021 roku spędziliśmy wspaniale czas na łonie natury: najpierw w Bieszczadach a potem w Górach Świętokrzyskich. Oba wyjazdy pozwoliły nam się zregenerować, nabrać dystansu w tym ciężkim, covidowym czasie, ale też lepiej poznać i zintegrować. 

W 2019 roku odwiedziliśmy arenę paintballa laserowego w Lublinie. Po walce nadszedł czas na posilenie się i zebranie sił na dancerbilard i kręgle.

Firmowe wyjście na ściankę wspinaczkową w 2018 było świetną formą rywalizacji. Trenując na ściance można pokonywać własne słabości, wyznaczać sobie cele, oraz dobrze się bawić. Zagraliśmy w grę logiczną podczas, której zadaniem całego zespołu było odnalezienie czarnej skrzynki. Tu liczyła się szybkość, wspólne działanie i praca zespołowa.

Pod koniec września 2017 zagraliśmy w paintball w Laser City. Była to udana forma rywalizacji i współpracy grupowej. Każda drużyna działała według opracowanej przez siebie strategii, a na koniec były słodkie nagrody. W marcu 2017 wzięliśmy udział w ligowych rozgrywkach w piłkarzyki. Turniej pozytywnie wpłynął na integrację, a nutka rywalizacji zaszczepiła w nas dążenie do bycia najlepszymi i pomogła poczuć smak zwycięstwa.

Rozwiązywanie zagadek na czas, to jest to, co lubimy. Jak wyjść z pokoju zwanego „komisariatem” i nie dać się zamknąć w więzieniu? Mogliśmy przekonać się o tym odwiedzając escape room w 2016 roku. Najszybciej udało się to drużynie Tomka, Anety i Łukasza, która zdobyła pierwsze miejsce. Zwycięzcy zostali oczywiście nagrodzeni.

21 czerwca 2015 odbył się Smartowy Spływ Kajakowy. Każdy dał radę dopłynąć, obyło się bez nieprzewidzianych kąpieli, a pogoda dopisała. Po kajakach zapłonęło ognisko. Siedliśmy w kręgu i integrowaliśmy się z naturą, na terenie lasu i pięknych lubelskich krajobrazów.